Ameliyatsız Tiroid Nodülü Tedavisi 

Ameliyatsız tiroid nodülü tedavisi alanında, tiroid nodülleri için cerrahi olmayan tedavinin kullanımı gün geçtikçe artmaktadır. Türkiye'de ameliyatsız tiroid nodülü (guatr) tedavisi yöntemini ilk uygulayan Prof. Dr. Güner Sönmez'e ait bu makale, klinik kanıtlara dayanan ve tiroid nodüllerinin içeriğine göre en iyi tedavi yönteminin nasıl seçileceğine odaklanan, tiroid nodüllerinin cerrahi dışı tedavisinin güncel bir incelemesini sunmaktadır.

Ameliyatsız Tiroid Nodulü Tedavisi Nasıl Yapılır?

Girişimsel radyoloji tipik olarak hastalıklarda minimal invazif yöntem dediğimiz cerrahi olmayan müdahaleler kullandığımız bir alandır. Tiroid nodülleri ve paratiroid adenomları da ; Radyofrekans ablasyon ve mikrodalga ablasyon seçenekleri ile girişimsel radyoloji kapsamı içindedir. Ameliyatsız tiroid nodülü tedavisi ile ilgili teknik bilgilere, tiroid nodülü radyofrekans ablasyonu (RFA) yöntemi ile başlayalım ki tiroid nodülünün ameliyatsız tedavisi için kullanılır ve ameliyatsız tiroid tedavisi de bu konu içinde yer alan bir başlık olsun:

Tiroid nodülü radyofrekans ablasyonu, ultrason ve özel elektrotları içeren bir işlemdir. Biz bu yöntemi biyopsi ile kanser olmadığı doğrulanmış yani iyi huylu tiroid nodüllerini tedavi etmek için kullanıyoruz. Elektrotun radyofrekans enerjisi veren ucunun kitleye olan yerleşimini yönlendirmek için ultrason kullanıyoruz. Ultrason eşliğinde bu elektrodu nereye yerleştireceğimizi anlık olarak görüyoruz. Radyofrekans dalgaları, hedeflediğimiz dokuyu çok kontrollü bir şekilde yakmamıza izin veriyor.

İşlem; Ultrason eşliğinde ince iğne biyopsisine çok benzer .Elektrotun kendisi, iğneden biraz daha büyük çaptadır ve ultrasonografi cihazı işlemi çok güvenli bir şekilde gerçekleştirmemize olanak sağlar.

Bu bir ameliyat bile değildir; teknik olarak kozmetik bir işlem gibidir .Yara izi kalmaz çünkü yapılan bir kesi ve dikiş yoktur.

 


 

Etiketler: Ameliyatsız tiroid tedavisi, ameliyatsız tiroid nodülü tedavisi, ameliyatsız guatr tedavisi, ultrason eşliğinde tiroid tedavisi, tiroid tedavisi profesörler, tiroid tedavisi doktorlar, guatr tedavisi, tiroid biyopsisi.