Tiroid Biyopsisi

Tiroid biyopsisi nedir?

Tiroid biyopsisi, ince özel bir iğne ile küçük bir doku numunesini tiroid bezinizden çıkartan bir prosedürdür. Hücreler küçük, ince bir iğneden çıkarılır. Numune analiz için laboratuara gönderilir. Tiroid bezi, boynunuzun önünde kelebek şeklinde olup, dar bir doku bandıyla birbirine bağlanmış 2 lobu bulunmaktadır. Tiroid hormonu yapan endokrin bir bezdir. Bu hormonun vücudunuzda bir çok işlevi vardır.

Bazı durumlarda, bezin içinde sert nodüller oluşur. Bezi bölgenizde küçük bir şişlik görebilirsiniz. Çoğu zaman, nodüller tehlikeli değildir. Ancak bazı durumlarda tiroid kanseri olabilirler. Tiroid biyopsisi ile kanseri test etmek için nodülden bir örnek alınabilir.

 

Neden bir tiroid biyopsisine ihtiyacım olabilir?

Nodülünüzün kanserli olup olmadığını görmek için teste ihtiyacınız olabilir. Nodülü kendiniz fark etmiş olabilirsiniz veya doktorunuz başka bir test sırasında fark etmiş olabilir.

Tiroid biyopsisi sonrası çıkan sonuçlarda eğer tiroid nodülleriniz eğer iyi huylu ise, o zaman ameliyatsız tiroid nodülü (guatr) tedavisi yöntemine geçilebilir.

Tiroid nodülleri kadınlarda erkeklerden daha fazla görülür. Nodüller hamilelik sırasında büyüme eğilimindedir. Boynuna radyasyon tedavisi almış insanlarda nodül gelişmesi daha olasıdır. Ailenizin üyelerinde zaten tiroid veya bazı başka kanser türleri varsa, kötü huylu olmayan tiroid nodülü ya da  tiroid kanseri gelişme olasılığı bulunabilmektedir..

Kadınlarda görülen başka bir nodül de meme bölgesinde ortaya çıkanlardır. Bunun için meme biyopsisi başlığındaki makeleyi okuyunuz.

 


 Etiketler: Tiroid biyopsisi, tiroid nodülü, tiroid nodülü tedavisi, tiroid bezi, guatr tedavisi.